O pride
PRIDE (v angl. Parent Resources for Information, Development, and Education – zdroje pro informování, rozvoj a vzdělávání rodičů) – je komplexní program pro rozvoj a podporu náhradních rodin. Byl navržen za účelem zlepšení kvality služeb náhradní rodinné péče zavedením standardizovaného strukturovaného rámce pro nábor, přípravu a výběr náhradních rodičů. Součástí tohoto modelu je tedy také odborná příprava náhradních rodičů a jejich další profesní rozvoj.
Model PRIDE vznikl z impulzu náhradních rodičů, jako reflexe jejich vlastních zkušeností a potřeb. Byl vypracován na základě víceletého interdisciplinárního projektu zahájeného ve státě Illinois a Americkou ligou sociální péče o děti. V rámci projektu spolupracovalo 14 státních subjektů působících v oblasti sociálně – právní ochrany dětí, jeden soukromý subjekt zajišťující náhradní rodinnou péči v několika státech, jedno sdružení náhradních rodičů, dvě celostátní střediska pro náhradní péči, jedna nadace a několik vyšších odborných a vysokých škol.
Základem tohoto programu je přesvědčení, že hodnota, kterou představuje rodinný život, je pro dítě stěžejní, bez ohledu na to, jak je rodina definována. Z tohoto důvodu jsou náhradní rodiče s potřebnými znalostmi a dovednostmi pro poskytování kvalitních služeb náhradní rodinné péče nepostradatelní. Náhradní rodiče by stejně jako sociální pracovníci měli získat odpovídající kvalifikaci. Aby mohli zájemci o náhradní rodinnou péči pracovat jako členové týmu, musí mít předpoklady chránit a podporovat děti a jejich biologické rodiny. Musí tedy nejprve absolvovat odbornou přípravu a na základně posouzení mohou být zařazeni do evidence osob vhodných stát se pěstouny nebo osvojiteli.
Program PRIDE je založen na konkrétních kompetencích (znalostech a dovednostech) potřebných k úspěšnému provádění úkolů náhradní péče.
Orgán sociálně-právní ochrany dětí musí zajistit, že náhradní rodiče budou vykonávat úkoly spojené s péčí o dítě. Program PRIDE nabízí takové pojetí vzdělávání, které rozvíjí základní kompetence. Tyto kompetence jsou seskupeny do kategorií, jsou rovněž uspořádány sousledně, podle toho, kdy je třeba je získat, a mají definované potřebné úrovně znalostí/dovedností.
Pride v ČR
Program PRIDE vznikl v USA v roce 1993, kde se rozšířil v několika státech. Postupně se ale začal ujímat i mimo USA. V Evropě to konkrétně jsou Island, Norsko, Švédsko, Finsko, Dánsko, Nizozemsko, Estonsko, Ukrajina, Bulharsko, Maďarsko, Makedonie a sousední Polsko a Slovensko (zde od roku 2001). Není nijak překvapivé, že jednotlivé státy adaptují původní model na vlastní sociokulturní kontext a stávající rodinné a sociální politice dané země.
Cesta programu PRIDE do ČR souvisí s reakcí politické reprezentace v oblasti sociální a rodinné politiky na celospolečenské změny spojované s nástupem tzv. postmoderní doby. Kvalitu péče o ohrožené děti lze v ČR považovat za tradičně vysokou, nicméně nové sociální trendy si vyžádaly rozsáhlou reformu systému péče o ohrožené děti. Základem této transformace byla Národní strategie ochrany práv dětí „Právo na dětství“ z roku 2012 a Akční plán ustanovený k plnění této strategie. Cílem této strategie je mj. vytvořit jednotný systém zajišťující ochranu práv dítěte a naplňování jeho potřeb. Také legislativní změna z téhož roku zvýraznila práva dítěte vyrůstat v rodinném prostředí. K podpoře zavádění mnoha změn na poli systému péče o ohrožené děti realizovalo MPSV individuální projekt „Systémová podpora procesů transformace systému péče o ohrožené děti“, který byl financován z prostředků Evropského sociálního fondu. V rámci dílčí aktivity tohoto rozsáhlého projektu byla zakoupena licence k programu PRIDE. V roce 2013 byly přeloženy potřebné zdroje k realizaci odborné přípravy PRIDE a byli vycvičeni první lektoři (školitelé byli z Nizozemska a Srbska), následně byla odborná příprava pilotně ověřena v několika krajích ČR. V následujícím roce došlo k vyškolení čtyř tzv. master lektorů, tedy školitelů, kteří mohou školit další lektory příprav. Do roku 2015 bylo vyškoleno více než 60 lektorů odborné přípravy PRIDE a bylo realizováno více než 75 odborných příprav PRIDE. O tento program projevilo zájem 10 krajů v ČR. V roce 2015 došlo také k rozsáhlé úpravě materiálů, které byly adaptovány na české sociokulturní prostředí, včetně např. vytvoření nových videoklipů a dalších obsáhlých změn zdrojů PRIDE, s cílem uvést v soulad program PRIDE a situaci NRP u nás.
V roce 2015 také vznikl Spolek PRIDE-CZ, který si klade za cíl šířit myšlenku a filozofii PRIDE, poskytovat odbornou podporu a zázemí lektorům PRIDE, posilovat týmovou spolupráci a zvyšovat tak kvalitu péče o rodinu a ohrožené děti.
Proces o 14 krocích
PRIDE je komplexní model pro rozvoj a podporu náhradních rodin. Celý proces rozvoje a podpory náhradních rodin, který programu PRIDE teoreticky nabízí, má tři základní složky: 1) plánování, 2) rozvoj a 3) podpora. Tyto tři hlavní složky jsou rozvrženy do 14 kroků.
Proces plánování, rozvoje a podpory náhradních rodin
1 Stanovení úlohy a cílů orgánů SPOD
2 Definování role, úkolů a kompetencí
3 Analýza a vyhodnocování místních potřeb
4 Rozvoj vzdělávání veřejnosti a náborových strategií
5 Poskytování odpovědí na dotazy
6 Příprava odborné přípravy PRIDE pro náhradní rodiče a zaslání informačního balíčku
7 Uskutečnění první individuální konzultace v domácnosti
8.1 Odborné přípravy PRIDE pro náhradní rodiče
8.2 Průběžné společné posuzování rodin
9 Ukončení společného posuzování a přijetí informovaného rozhodnutí
10 Zařazení do evidence
11 Realizace plánu rozvoje rodiny s náhradními rodiči
12 Spolupráce s náhradními rodinami v rámci týmu
13 Poskytování následného vzdělávání (navazujícího přípravného kurzu PRIDE) pro náhradní rodiče, výcviku k získání pokročilých a specializovaných kompetencí; a dalších typů podpory
14 Završení formálního vztahu s náhradními rodinami
V našem prostředí se aktuálně z těchto 14 kroků modelu PRIDE realizují kroky 6 až 9, které lze souhrnně označit jako odborná příprava a částečně také kroky 12 a 13 (např. navazující příprava žadatelů o pěstounskou péči na přechodnou dobu, ukázky programu PRIDE pro orgány SPOD – tzv. MINIPRIDE aj.). Ostatní kroky jsou v kompetenci MPSV, orgánu SPOD, krajských úřadů, či pověřených organizací.
Odborná příprava v modelu PRIDE
Máme pověření k realizaci odborné přípravy fyzických osob vhodných stát se osvojiteli, pěstouny a pěstouny na přechodnou dobu k přijetí dítěte do rodiny včetně speciální přípravy dětí, které v rodině žadatele o náhradní rodinnou péči již žijí dle ustanovení § 11 zákona č. 359/1999 Sb., o sociálně-právní ochraně dětí, ve znění pozdějších předpisů. Realizujeme odborné přípravy v Kraji Vysočina.
Dodržujeme standardy kvality sociálně právní ochrany.
Našimi lektory příprav jsou: Cyril Zákora, Hana Jurajdová, Barbara Helešicová, Ondřej Jiráska, Anna Hofmanová.
Odborná příprava PRIDE pro náhradní rodiče je program pro přípravu, posuzování a výběr (doporučení včetně typu náhradní péče) potenciálních náhradních rodičů založený na kompetencích. Tvoří ho přípravný program o devíti setkáních a proces společného posuzování zahrnující sérii individuálních konzultací v domácnostech. Program vychází z premisy, že dobře informovaní a odborně kvalifikovaní pěstouni a osvojitelé jsou nezbytní pro poskytování kvalitní pěstounské a osvojitelské péče.
První setkání: Kompetence náhradních rodičů v systému ochrany dětí
První setkání je rovněž úvodem do odborné přípravy PRIDE pro náhradní rodiče. Účastníci se dozvědí, jakou úlohu tento přípravný program hraje v procesu posuzování zájemců o náhradní rodinnou péči. Na prvním setkání si vysvětlíme, jaké znalosti a dovednosti (tzv. kompetence) náhradní rodiny potřebují.
Na prvním setkání účastníci dostanou Příručku PRIDE, která se stane jejich průvodcem přípravami. Seznámí se s oddíly, které se opakují i v kapitolách pro další setkání. Jedná se o oddíly Domácí příprava (které propojují probíraná témata se zkušenostmi z vašich vlastních životů), Má to cenu! (příběhy ilustrující přínosy pěstounské péče a osvojení), Hlavní body (souhrn důležitých informací probíraných na daném setkání), Co je třeba vědět (další materiály k samostudiu), Pohled biologických rodičů (vyprávění a dopisy rodičů, které mají napomoci pochopení situace rodin, o jejichž děti náhradní rodiče pečují).
Druhé setkání: Týmová práce zaměřená na zajištění stability
Třetí setkání: Citová vazba
Čtvrté setkání: Ztráta
Skupina bude mít možnost se detailněji zabývat ztrátami, které v průběhu života utrpěl Kamil z filmové ukázky shlédnuté na předchozím setkání.
Ztráta je na tomto setkání představena jako něco, s čím se v určité podobě v průběhu života setká každý člověk. Účastníkům je dána příležitost zamyslet se nad tím, které faktory prožívání ztráty ovlivňují, a jaké jsou jejich obvyklé reakce na ztráty obecně. Následně budeme diskutovat o tom, jak je možné reagovat na ztráty spojené s příchodem dítěte do náhradní rodinné péče, a jak být dětem oporou a pomocí, aby se s prožitými ztrátami snadněji vyrovnaly.
Páté setkání: Posilování rodinných vztahů
Šesté setkání: Výchova
Seznámí se s praktickými výchovnými postupy, jimiž mohou pěstouni a osvojitelé dosáhnout efektivní výchovy přijatých dětí. Budou se také zabývat výchovnými strategiemi pro zvládnutí chování dětí, které prožily trauma, týrání a zanedbávání a které mohou mít problémy s citovými vazbami. Proberou opatření, která by měla vést k řešení krizových situací a zmírnění problémového chování přijatých dětí. Vzhledem k náročnosti výchovy dětí v náhradní rodinné péči je v závěrečné části šestého přípravného setkání věnovaná pozornost příznakům a preventivním opatřením syndromu vyhoření.
Sedmé setkání: Identita
Toto setkání se také hlouběji zabývá tématem, jak zajistit dětem možnost navázat celoživotní vztahy v případě osvojení. Jak u dětí osvojených pracovat s tématem vlastní rodiny, a jak jim pomoci vyrovnat se s faktem, že nemohou vyrůstat se svou rodinou. Na závěr se budou účastníci věnovat podpoře dospívajících v pěstounské péči, kteří se dostávají do věku, kdy se budou muset osamostatnit a nemají rodinné vazby.
Osmé setkání: Příprava na změnu
Přijetí dítěte představuje pro náhradní rodinu určitá rizika a problémy, na které se osmé setkání také zaměřuje. Účastníci se seznámí s různými možnostmi, jak vytvořit bezpečné a uzdravující domácí prostředí pro ohrožené děti, včetně těch, jež se staly oběťmi sexuálního zneužívání. V závěru osmého přípravného setkání se hovoří o tom, jakou podporu náhradním rodinám poskytují ostatní členové týmu.
Deváté setkání: Panelová diskuze
Model založený na kompetencích
Tradice – zejména příprav žadatelů o NRP – ale i obecněji uvažování o ohrožených dětech je převážně založena na konceptu potřeb. Model PRIDE je založen na konceptu kompetencí, které jsou k naplňování potřeb ohrožených dětí nezbytné. Účelem přístupu zaleženého na kompetencích je tedy zajistit, že náhradní rodiny chtějí, jsou schopné a mají zdroje naplňovat potřeby ohrožených dětí a jejich rodin v maximální možné míře.
V rámci programu PRIDE bylo stanoveno pět základních kategorií kompetencí:
- chránit děti a starat se o ně
- naplňovat vývojové potřeby dětí a řešit opožděný vývoj
- podporovat vztahy mezi dětmi a jejich rodinami
- vytvářet pro děti bezpečné pečující vztahy na celý život
- pracovat jako člen týmu
Tyto kompetence jsou klíčové a určující pro celý procesu společného posuzování, výběru, přípravy, podpory a rozvoje náhradních rodin.